Areas 11 – 12 – 13 -14 Contest Results

Four Areas of Division A held their contests at Bethel Public Library on 20 January 2024. The speech contests held were the Evaluation Speech Contest first, followed by the International Speech contest which culminates in the World Championship of Public Speaking® at the Toastmasters International Convention held each August. Area Directors and District Director Patti Walter were in attendance.

Congratulations to all these members who stepped out if their comfort zone and participated in the Rea 11 through 14 Evaluation and International Contests.

Moving on are:

Area 11

  • Andrew Amico – Evaluation
  • Sandy Weiner – International

Area 12

  • Jeff Bradbury – Evaluation and International

Area 13

  • Oscar Romero – Evaluation
  • Scott Mason – International

Area 14

  • Christina LaPerle- Evaluation
  • Oluwafemi Omoyeni – International

Thanks to all our functionaries, contestants and guest for making this such a great afternoon. And special thanks to our Contest Toastmaster Debbie Froehlich.

Mark your calendars for February 24 when these contests advance to the next level, at the Division A speech contests (more details here). Please volunteer for a role and contact divadir@d53tm.org to offer your assistance as a contest judge, functionary or audience member!

Results of Area Contests 2023

District 53 and the webmaster have received the following results from Area-level contests in the International Speech and Tall Tales Speech contests:

Area Level Results: International

Division ADivision BDivision CDivision DDivision E
Area 11
Greg Hirshorn
Area 21
Chad Betz
Area 31
Donna Plein
Area 41
Philip Pape
Area 51
Craig Moore
Area 12
Jeff Bradbury
Area 22
Heather Skaanning
Area 32
No Contestant
Area 42
Rose Day
Area 52
Nancy Baum Delain
Area 13
Oscar Romero
Area 23
Ann Canfield
Area 33
Chris Chessaro
Area 43
John Michaliszyn
Area 53
Linda Salzer
Area 14
No contestant
Area 24
Megan Scribner
Area 34
William Caro
Area 44
No contestant
Area 54
David Kolman
Area 15
Angel Mary
Area 25
Michael Whitehouse
Area 35
No Contestant
– N/AArea 55
Terry Goodemote

Area Level Results: Tall Tales

Division ADivision BDivision CDivision DDivision E
Area 11
Poona Hassija
Area 21
Tom Farrelly
Area 31
Zita Bodonyi
Area 41
Yvette Fredericks
Area 51
Roderick Rattlecat Kerrigan
Area 12
Cheryn Morgenstern
Area 22
No Contestant
Area 32
Saicharan Sirangi
Area 42
Chelsea Rule
Area 52
Linda Gingold Seaman
Area 13
Chris Connor
Area 23
Christine Austin
Area 33
Kevin Haven
Area 43
Michelle DeDominicis
Area 53
LeLe Luan
Area 14
Christina LaPerie
Area 24
Jack Cunningham
Area 34
Divanny Pena
Area 44
Denise F. Mock
Area 54
Jim Brooks
Area 15
No Contestant
Area 25
Larry Zaccaro
Area 36
Joseph Carfago
– N/A Area 55
No Contestant

Winners of the District International Speech Contest

District 53 held its International Speech contest on the morning of May 7, 2022 from 9:30 am to 11:30 am. 

Contest Winner Amrita Bannerjee with the District Executive Leadership Team — 
Club Growth Director Patti Walter, Program Quality Director John J. Hogan, and District Director Akihiro Ishii
Contest Winner Amrita Banerjee with the District Executive Leadership Team —
Club Growth Director Patti Walter, Program Quality Director John J. Hogan, and District Director Akihiro Ishii
, photographed on Zoom.

In the District International Speech contest, one contestant from each of our five Divisions in the District have a speaking period of five to seven minutes to deliver a speech on a topic of their choosing. Each contestant has advanced from a specific club in District 53, and arrives at the stage after competing at the Area level against 3-4 other clubs, and the Division level competing against contestants from four other Areas. The winner of the District International Speech contest then advances to the Region Quarterfinals, and possibly to the International Semifinals and the World Championship of Public Speaking (WCPS).

District 53 2021-22 International Speech Contest Winners: Third Place Kevin M. Finn, Second Place Brian David Crawford, and First Place Winner Amrita Bannerjee
District 53 2021-22 International Speech Contest Winners: Third Place Kevin M. Finn, Second Place Brian David Crawford, and First Place Winner Amrita Bannerjee, photographed on Zoom

The winners of the contest were:

  • First Place: Amrita Banerjee
  • Second Place: Brian David Crawford
  • Third Place: Kevin M. Finn

In the interviews following the contest, both the winners and other contestants thanked the judges, audience members and others for the opportunities to grow and learn as speakers and presenters. They reminded the audience that new Toastmasters should take every opportunity that they can get to speak, and that, under the pressure of preparing to speak for an audience, practice brings improvement and gracefulness.

Many thanks to all the contestants, representing the five divisions of District 53:

  • Division A: Sandra Weiner, representing Greater Stamford Toastmasters, with a speech titled, “What Next?”
  • Division B: Donna Peterson, representing New Dawn Toastmasters, with a speech titled “Lead With Your Heart.”
  • Division C: Kevin M. Finn, representing Cedar Hill Toastmasters, with a speech titled, “M-O-M.”
  • Division D: Brian David Crawford, representing Speechweavers, with a speech titled, “42.”
  • Division E: Amrita Banerjee, representing Bethlehem Club, with a speech titled, “The Choice.”
District 53 2021-22 International Speech Contest, Division Contest Winners: Division A Sandra Weiner, Division B Donna Peterson, Division C Kevin M. Finn, Division D Brian David Crawford, Division E Amrita Bannerjee
District 53 2021-22 International Speech Contest, Division Contest Winners: Division A Sandra Weiner, Division B Donna Peterson, Division C Kevin M. Finn, Division D Brian David Crawford, Division E Amrita Bannerjee, photographed on Zoom.

Our Thanks also go out to our senior functionaries, the Program Quality Director John J. Hogan, and the Contest Chair, Contest Master and Chief Judge, who together assembled the team of more than fourteen functionaries, judges, and back-up leaders who managed the contest behind the scenes.

Contest functionary team John J. Hogan, Jennifer Cimilluca, Dave Pelland, and Elizabeth Keeling
Contest functionary team John J. Hogan, Jennifer Cimilluca, Dave Pelland, and Elizabeth Keeling, photographed on Zoom.
  • Program Quality Director John J. Hogan
  • Contest Chair Jennifer Cimilluca
  • Contest Master Dave Pelland
  • Chief Judge Elizabeth Keeling

and thanks again to all our contest functionaries, judges, and audience members.

Winners of District Table Topics Contest

District 53 held its Table Topics contest on the evening of May 5, 2022 from 6:30 pm to 8:30 pm.

In the District Table Topics contest, contestants from each Division in the District are given the same question with no advance preparation, and try to respond with a 1-2 minute speech that has a beginning, middle, and end and reaches a definite conclusion. Each contestant has advanced from a specific club in District 53, and arrives at the stage after competing at the Area level against 3-4 other clubs, and the Division level competing against contestants from four other Areas. The District Table Topics Contest is the highest level of competition in this speech contest type; Toastmasters International also has the International Speech Contest, which advances through three more levels beyond the District level (Regional Quarterfinals, International Semifinals, and the World Championship of Public Speaking).

Cathy Kittle of NYS Forum Toastmasters, winner of the District 53 Table Topics Contest, in a red floral blouse against a gray background.
District 53’s District Table Topics Contest winner 2021-22, Cathy Kittle of NYS Forum Toastmasters

The question was:

The theme of World Earth Day 2022 is ‘Invest In our Planet Earth’. What have you done, OR what will you plan to do in the future, to “Invest In Our Planet Earth”?

District 53 Table Topics Contest question, 2022.

The winners of the contest were:

Many thanks to all the contestants, representing the five divisions of District 53:

  • Division A: Michael Esposito
  • Division B: Maria Baral
  • Division C: Ogewu Agbese
  • Division D: Michelle DeDominicis
  • Division E: Cathy Kittle

and to our senior functionaries:

  • Contest Chair Jennifer Cimilluca
  • Contest Master Amy Chiu
  • Chief Judge Elizabeth Keeling

and to all our contest functionaries, judges, and audience members.